Czy warto kupić alkomat?

W Polsce przepisy prawne dotyczące zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu są surowe. W wielu krajach europejskich wskaźniki stężenia alkoholu, które uprawniają do jazdy samochodem są znacznie wyższe, co dotyczy szczególnie dużych krajów jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. W Polsce jazda zgodnie z prawem po spożyciu alkoholu jest możliwa jedynie, gdy stężenie nie przekracza dwóch promili we krwi. Należy brać pod uwagę, że stężenie w wydychanym powietrzu jest znacznie gorszym pomiarem, niż badanie krwi. Jednocześnie może być ono mylące. Z tego powodu alkomat jest w stanie dać pewność, że do samochodu nie warto wsiadać, choćby na drugi dzień po spożyciu większej ilości alkoholu, gdy stężenie alkoholu może nadal się utrzymywać w ludzkim organizmie pomimo, że kierowca czuje się już trzeźwy.

Jaki alkomat wybrać?

Najtańszym rozwiązaniem jest postawienie na alkomaty jednorazowe, które przede wszystkim są łatwo dostępne. Ich minusem jest to, że pomiary nie są bardzo dokładne, ale są w stanie dać pewien pogląd w zakresie obecności alkoholu w wydychanym powietrzu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na alkomat nie elektroniczne, ale elektrochemiczne. Zapewniają one znacznie lepsze wyniki realizowanych pomiarów. Z drugiej strony są one znacznie droższe a jednocześnie wszystkie wielorazowe alkomaty muszą podlegać kalibracji w odpowiednich serwisach, co również niesie ze sobą dodatkowe koszty.

alkomaty jednorazowe

Gdzie kupić alkomat?

Alkomat można kupić zarówno na stacjach benzynowych, co dotyczy najczęściej najprostszych alkomatów. Alkomaty dostępne są również w specjalistycznych sklepach zarówno stacjonarnych jak też internetowych. Można również zdecydować się na korzystanie z zakupów w serwisach aukcyjnych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistyczne sklepy, gdzie można mieć pewność, zwłaszcza w przypadku profesjonalnych alkomatów, że kupuje się wyrób wysokiej jakości a przy okazji oryginalny. Niestety na rynku jest wiele podróbek alkomatów renomowanych producentów, które do Polski trafiają przede wszystkim z krajów azjatyckich.

Odpowiedz