Czy auto szkoła uczy koncepcji jazdy defensywnej?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością zależy tylko i wyłącznie od programów realizowanych w ramach nauki jazdy przez poszczególne placówki. Skuteczne opanowanie zagadnień z zakresu jazdy defensywnej z pewnością uczyni początkującego kierowcę pewniejszym siebie i zredukuje możliwość spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym.

Do zagadnień nauki jazdy defensywnej możemy szczególnie zaliczyć:

  • Wykorzystanie lusterek bocznych oraz lusterka tylnego, by orientować się lepiej w sytuacji na drodze,
  • Zachowanie dostatecznej przestrzeni między samochodami,
  • Prawidłowe używanie hamulca, nie hamowanie w sposób gwałtowny, stwarzający zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego
  • Zachowanie szczególnej ostrożności przy wykonywaniu manewrów w ruchu drogowym

Jedną z najmądrzejszych i najprostszych koncepcji defensywnej jazdy, jaką łódzki kierowca może poznać jest to czego uczy nasza szkoła jazdy. To odnosi się do miejsc, w których samochód nie ma pola zasięgu wzrokowego, czyli tzw. ciemnych punktów w obserwacji drogi przez kierowcę. Wiedza o takiej koncepcji wymaga czegoś więcej niż tylko utrzymania otwartej przestrzeni wokół siebie. Oznacza to również, że musisz mieć świadomość, że taka przestrzeń istnieje – aktywne sprawdzanie całe przestrzeni z tyłu i po bokach i zdawania sobie sprawy z tego, co inni kierowcy robią.

Zaparkowane samochody

Opanowanie podstawowych manewrów samochodem oraz zwracanie uwagi na otoczenie zapewni kierowcy bezkolizyjną i bezpieczną jazdę pojazdem.

To prowadzi nas do kolejnego zagadnienia, które należy z pewnością do jazdy defensywnej – utrzymywanie właściwego odstępu między pojazdami oraz zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku wykonywania manewrów na drodze – przez posiadacza samochodu, jak i innych uczestników. Usługi nauki jazdy przewidują takie przypadki, stąd też duży poziom świadomości młodych kierowców, co pośrednio przekłada się na sytuację na łódzkich drogach. Dobrze jest uświadomić sobie przed jakimkolwiek ryzykowniejszym manewrem następujące kwestie dotyczące innych uczestników ruchu drogowego:

  • Jakie są intencje kierującego innym pojazdem?
  • Czy ma on wystarczająco miejsca, aby przejechać bezkolizyjnie obok naszego pojazdu?

Odpowiedni odstęp miedzy pojazdami zapewni z pewnością więcej czasu na reakcję w przypadku zajścia na drodze zdarzenia nietypowego, tak samo zresztą jak zachowanie szczególnej ostrożności – kierowca zwracający uwagę na sytuację na drodze reaguje odpowiednio szybciej, niż rozkojarzony lub zajęty czymś innym podczas prowadzenia samochodu. Odpowiednie zachowanie wcale nie musi zagrażać bezpieczeństwa twojego i innych osób, jeśli jesteś dobrze wyszkolonym kierowcą powinieneś zapobiec kolizji.

Odpowiedz